2020/06/07
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
آرشیو
 • لوتوس چیست و چگونه معامله کنیم؟

  لوتوس چیست و چگونه معامله کنیم؟

  صندوق طلای لوتوس یکی از صندوق‌های سرمایه گذاری است که در آن طلا معامله می‌شود.
 • تریگر در بورس چیست؟

  تریگر در بورس چیست؟

  یکی دیگر از اصطلاحات حرفه بازار سرمایه (بورس) تریگر یا همان نتیجه ریسک دو گروه از سرمایه گذاران است.
 • تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس چیست؟

  تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس چیست؟

  یک سرمایه گذار بازار سرمایه می‌بایست بر تابلو بورس و بازارخوانی تسلط کافی داشته باشد تا بتواند به بررسی و تجزیه و تحلیل اتفاقات روی تابلو بپردازد.
 • چگونه کد بورسی بگیریم؟

  چگونه کد بورسی بگیریم؟

  تنور داغ این روزهای بازار سرمایه توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است؛ به طوریکه داشتن کد بورسی از نان شب هم واجب‌تر شده و متقاضیان زیادی در صف اخذ کد بورسی ایستاده‌اند! در آن سوی ماجرا، مسئولان نیز تلاش خود را برای تسهیل فرآیند صدور کد بورسی به کار گرفته‌اند و در این راستا به زودی امکان احراز هویت غیرحضوری هم فراهم خواهد شد.
 • ۱۰ اَبر بورس جهان کدامند؟

  ۱۰ اَبر بورس جهان کدامند؟

  فراز و نشیب این روز‌های شاخص‌های بازار بورس توجه افراد را بیش از پیش در گیر عملکرد بازار‌های سرمایه سراسر دنیا کرده است.
 • چگونه در بورس کالا سرمایه گذاری کنیم؟

  چگونه در بورس کالا سرمایه گذاری کنیم؟

  بورس کالا، بازاری است که تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالای خود را با قیمت گذاری کارشناسان بورس در آن عرضه می‌کنند.
 • منظور از بازار خرسی و گاوی در بورس چیست؟

  منظور از بازار خرسی و گاوی در بورس چیست؟

  برای تشریح وضعیت روند کلی بازار سرمایه در دو حالت رشد و رکود، از دو اصطلاح بازار گاوی و خرسی استفاده می‌کنند.
 • منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

  منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

  نهم اردیبهشت‌، «سهام عدالت آزاد شد». سهامی که ۱۳ سال پیش به‌عنوان سهیم‌کردن کم‌درآمدها و بی‌درآمدها در اقتصاد مطرح شد و در ادامه دایره آن به‌قدری وسعت پیدا کرد که گروه‌هایی هم که از درآمد نسبتا متوسط برخوردار بودند، به آن پیوستند و حتی خبرهایی هم مبنی بر ورود برخی از نمایندگان مجلس و مسئولان به‌عنوان سهام‌دار عدالت روی خروجی سایت‌ها قرار گرفت و در نهایت به ۴۹ میلیون نفر تعلق گرفت که برخورداری یا عدم برخورداری رفاهی مشمولان چندان هم راستی‌آزمایی نشد.
 • پرتفوی در بورس چیست؟

  پرتفوی در بورس چیست؟

  پرتفوی یک واژه فرانسوی به معنی سبد سهام است که با تشکیل پرتفوی می‌تواند ریسک بازار سرمایه را کاهش داد.
 • کد به کد در بورس به چه معناست؟

  کد به کد در بورس به چه معناست؟

  اصطلاحاتی در بورس وجود دارد که لازم است برای کسب مهارت در بورس از آن‌ها اطلاع داشته باشید. یکی از این اصطلاحات کد به کد کردن در بورس است.
 • فرق بین بورس و فرابورس چیست؟

  فرق بین بورس و فرابورس چیست؟

  تفاوت اصلی بین بورس و فرابورس شرایط پذیرش شرکت‌ها در این دو بازار است؛ که در بورس شرایط سخت گیرانه‌تر از فرابورس است.
 • عرضه اولیه سهام چیست؟

  عرضه اولیه سهام چیست؟

  یکی از مواردی که برای سرمایه گذاران بورس، مخصوصاً سرمایه گذاران تازه وارد بورس همیشه جذابیت دارد؛ عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس است. عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس به این دلیل که در بیشتر مواقع برای سرمایه گذاران سود آور است، همیشه طرفداران خاص خودش را دارد.
 • چک رمزدار چیست ؟

  چک رمزدار چیست ؟

  یکی از ابزاهایی که در رد و بدل پول عموما توسط افراد مورد استفاده قرار می گیرد، درخواست چک رمزدار از بانک است. این سند بانکی به دو نوع چک بین بانکی و چک بانکی تقسیم شده و هر کدام از انها هم ویژگی های خاص خود را داشته و تحت شرایط خاصی صادر می شوند. اما آنچه که در مورد چک رمزدار اهمیت دارد نحوه جابجایی و استفاده از آن است که پول نقد محسوب شده و باید با احتیاط صادر و توسط شخص مورد استفاده قرار بگیرد .
 • نحوه محاسبه نرخ تورم

  نحوه محاسبه نرخ تورم

  تنخواه: تورم به معنی بزرگ شدن بی‌محتواست. در علم اقتصاد نیز به همین شکل پدیده تورم را می‌شناسند. پدیده تورم در اقتصاد ناشی از ورم غیر محتوایی است. به این معنی که سطح عمومی قیمت‌ها بدون پشتوانه و بی‌تعادل در طول یک زمان مشخص افزایش داشته است. تورم می‌تواند ناشی از بر هم خوردن تعادل میان موجودی کالا در جامعه با نقدینگی یا پول در گردش در جامعه باشد. به بیان دیگر زمانی که کالا برای عرضه کم باشد، می‌توان آن را به هر قیمتی فروخت در نتیجه جدا از ارزش واقعی آن کالا، قیمتش متورم شده و این فاصله بین قیمت واقعی و قیمت فروش کالا، تورم نامیده می‌شود. هر چه این فاصله بیشتر باشد، نرخ تورم نیز بیشتر خواهد بود.
 • فرق وام و تسهیلات چیست؟

  فرق وام و تسهیلات چیست؟

  یکی از مهمترین خدمات بانک ها که مورد علاقه تمام اقشار جامعه قرار دارد، وام و تسهیلات است. اما آیا این دو یک مفهوم را می رسانند یا اینکه این مفاهیم با یکدیگر متفاوت است؟
 • عملیات بازار باز چیست؟

  عملیات بازار باز چیست؟

  عملیات بازار باز در سال 1922 در نظام پولی ایالات متحده و بصورت کاملا تصادقی کشف شد که بزرگترین تحول در سیستم‌ بانکداری مرکزی این کشور بود چون سیستم فدرال رزرو را از یک نهاد منفعل (passive) به یک نهاد فعال (active) در امر سیاستگذاری پولی تبدیل کرد.
 • نكات كليدی در فعال‌سازی رمز دوم پويا

  نكات كليدی در فعال‌سازی رمز دوم پويا

  چنانچه هنوز از رمز دوم (رمز اینترنتی) ثابت برای کارت‌های بانکی خود استفاده می‌‌نمایید، ضروری است به منظور ارتقای امنیت و محافظت از حساب‌های بانکی خود در برابر فعالیت‌های کلاهبردارانه و متقلبانه، هر چه سریعتر نسبت به فعالسازی رمز دوم پویا برای کارت‌های بانکی خود اقدام کنید.
 • همه آنچه که درباره یارانه ماهانه باید بدانیم

  همه آنچه که درباره یارانه ماهانه باید بدانیم

  یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی از حدود 11 سال پیش هر ماهه به حساب حدود 78 میلیون نفر واریز می شود. در این بین کسانی هم هستند که بنا به دلایل مختلف، این یارانه به حسابشان واریز نمی شود. این گزارش برای اطلاع از شرایط دریافت یارانه نقدی و همچنین پاسخ به سوالات و شبهات در این رابطه تهیه شده است.
 • ۱۶ رقم روی کارت بانکی چه معنایی دارد؟

  ۱۶ رقم روی کارت بانکی چه معنایی دارد؟

  روی همه کارت‌های بانکی یک عدد ۱۶ رقمی حک شده است. در ادامه توضیح می‌دهیم که این اعداد چه معنایی دارند.