2021/09/17
۱۴۰۰ جمعه ۲۶ شهريور
سفته بازان بورس را بشناسید
کارشناس بازار سرمایه:

سفته بازان بورس را بشناسید

کسانی که شرایط نا به سامان بازار سرمایه را رقم زدند، به هیچ وجه سهامداران یا سفته بازان خرد نبودند.

تنخواه- مهدی میرزایی کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: منظور از سفته بازان به طور عام افرادی است که برای مدتی نقدینگی را وارد بازار می‌کنند و پس از نوسان گیری‌های متوالی از بازار خارج می‌شوند، می‌توان این گونه بیان کرد که به طور کل سفته بازان افرادی هستند که از نوسانات به سود خودشان بهره می‌برند.


میرزایی در ادامه اظهار کرد: سفته بازی یک رفتار سوداگری است یعنی افراد می‌آیند سهامی را به امید سود خریداری می‌کنند و بعد در شرایطی سهم را به فروش می‌رسانند و خارج می‌شوند، معمولا بازار ثانویه به این علت شکل می‌گیرد که با استفاده از پیش بینی‌هایی که نسبت به سود وجود دارد، افرادی هستند که از این شرایط استفاده می‌کنند. موضوع اصلی در سفته بازی این است که کدام یک از این اقدامات وزن بیشتری دارند.


این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با این موضوع که بیان می‌شود، سفته بازان عامل زیان در بورس هستند، توضیح داد: این موضوع را بیشتر یک نوع آدرس غلط می‌دانم، زیرا افرادی که این موضوعات را بیان می‌کنند، بیشتر به دنبال این هستند که با فرار به سمت جلو از مسئولیتی که دارند شانه خالی کنند، کسانی که شرایط نامناسب بازار را رقم زدند بی شک سهامداران یا سفته بازان خرد نبوده‌اند.


او در پاسخ به این پرسش که سهامداران از چه طریقی می‌توانند، متوجه شوند که کدام سهم‌ها درگیر سفته بازی است؟ بیان کرد: عمدتا سفته بازی و نوسان گیری در سهم‌های کوچک شکل می‌گیرد که معمولا بر آن‌ها خیلی دقت و نظارت دقیقی وجود ندارد و در زمینه، صورت‌های مالی خیلی پر محتوا و شفاف نیستند، چرا که این سهم‌های کوچک به دلایل بیان شده قابلیت حبابی شدن نیز دارند، بنابراین سفته بازی بیشتر در این سهم‌ها وجود دارد.


میرزایی در آخر در رابطه با شرایط نامناسب بازار و ارتباط آن با سفته بازی اظهار کرد: کسانی که شرایط نامناسب را برای بازار رقم زدند؛ مردم عام یا سفته بازان خرد نبوده‌اند؛ عمده مقصران این شرایط نهاد‌های حقوقی بزرگ بوده‌اند که توان تاثیر گذاری بر بازار را داشتند و بخش دیگر خود شرکت‌های دولتی بوده‌اند که درآمد زیادی را از بازار تامین کرده‌اند.


این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، سیاست گذاری کلان  اقتصاد دولت بوده که اوراق بدهی در بازار را منتشر کرد؛ این‌ها عواملی بوده‌اند که سبب رقم خوردن شرایط نامناسب بازار شده‌اند.


انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.