2021/09/17
۱۴۰۰ جمعه ۲۶ شهريور
مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟

مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟

واژه فورک یا انشعاب فقط یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا یک پروتکل، آپدیت می‌شود. به همین دلیل وقتی پروتکل یک ارز دیجیتال، بروزرسانی می‌شود، فورک انجام شده است.

تنخواه- فورک (Fork یا Forking) معمولا به آپدیت یا بروزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود که می‌تواند به روشی سازگار با قبل (Backward-Compatible) یا ناسازگار با قبل (Non-Backward Compatible) باشد. واژه فورک یا انشعاب فقط یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا یک پروتکل، آپدیت می‌شود. به همین دلیل وقتی پروتکل یک ارز دیجیتال، بروزرسانی می‌شود، فورک انجام شده است.
 

 فورک (Fork یا Forking) معمولا به آپدیت یا بروزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود که می‌تواند به روشی سازگار با قبل (Backward-Compatible) یا ناسازگار با قبل (Non-Backward Compatible) باشد.


واژه فورک یا انشعاب فقط یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا یک پروتکل، آپدیت می‌شود. به همین دلیل وقتی پروتکل یک ارز دیجیتال، بروزرسانی می‌شود، فورک انجام شده است. فورک‌ها به دلایل زیادی رخ می‌دهند، از جمله رفع اختلاف نظرات فنی، ایجاد اعتماد و بازگشت سرمایه‌ی از دست رفته و یا بروزرسانی شبکه بلاکچین، که دلیل اصلی آن‌ها اغلب وجود اختلاف در بین اجتماع یک ارز یا افزودن یک ویژگی جدید است. فورک‌ یک نسخه متناوب از بلاک‌چین ارز دیجیتالی مربوطه را ایجاد می‌کند و دو بلاک‌چین اجازه می‌یابند تا در بخش‌های مختلف شبکه بطور همزمان اجرا شوند، که البته این موضوع به نوع فورک نیز بستگی دارد.


بنابراین زمانی که شما قصد تغییر این قوانین را دارید باید یک فورک انجام دهید مانند انجام یک انشعاب در یک جاده تا نشان دهید که تغییر یا یک جدایی در پروتکل رخ داده است.


توسعه‌دهندگان سپس می‌توانند تمامی نرم‌افزار را به‌روزرسانی کنند تا تمامی قوانین و تغییرات جدید در آن‌ها بازتاب داده شود.


در ارزهای دیجیتال فورک‌ها دو نوع هستند:


فورک سخت (Hard Fork) که سازگار با قبل نیست  (Non-Backward Compatible)


فورک نرم (Soft Fork) که سازگار با قبل است  (Backward Compatible)


در دنیای رمز ارزها، هرتغییری در پروتکل یا آپدیت نرم‌افزار که باعث شود قوانین قبلی منسوخ شده و کد جدیدی استفاده شود، هارد فورک نامیده می‌شود.


برای مثال، اگر شما بخواهید یک فایل تولید شده توسط برنامه آفیس 2013 را در نرم‌افزار آفیس 2003 باز کنید، این کار برای شما مقدور نخواهد بود، زیرا این فایل سازگار با قبل نیست.


هارد فورک گاهی باعث به وجود آمدن و تولد یک ارز جدید می‌شود. از این طریق تا کنون ارزهای زیادی با نام‌های مشابه بیت کوین ساخته شده‌اند مانند بیت کوین کش، بیت کوین گلد و غیره .در شکل زیر رمز ارزهایی که از هاردفورک بیت کوین ایجاد شده، نشان داده شده است.


تفاوت سافت فورک با هارد فورک در این است که همه قوانین جدید ایجاد شده، قوانین قدیمی را منسوخ نمی‌کند و یک فرآیند سازگار با قبل (backward-compatible) است. برای مثال، اگر شما بخواهید یک فایل آفیس 2003 را در نرم‌افزار آفیس 2013 باز کنید، این کار ممکن خواهد بود، زیرا فایل موردنظر سازگار با قبل است.


هر دو نوع این فورک‌ها باعث ایجاد جدایی می‌شوند، اما هارد فورک باعث ساخته شدن دو بلاک چین شده و سافت‌فورک تنها یک بلاک چین می‌سازد.


اما سوالی که ممکن است برای برخی از کاربران یک ارز دیجیتال که هارد فورک شده است پیش بیاید این است که پس از هارد فورک، چه اتفاقی خواهد افتاد و تکلیف آن‌ها چیست؟


اولین نکته‌ای که باید در این خصوص عنوان کرد این است که هارد فورک به هیچ عنوان سبب متوقف شدن شبکه‌ی اصلی یک ارز نخواهد شد. به عبارت ساده‌تر در جریان یک هارد فورک، یک ارز جدید در همان شبکه ایجاد خواهد شد اما ارز قبلی به قوت خود باقی خواهد ماند. لذا با تغییر قوانین پروتکل بایستی فورک انجام پذیرد، مانند انجام یک انشعاب در یک جاده، تا تغییر یا یک جدایی که در پروتکل رخ داده را نشان دهد. در این صورت می‌باشد که توسعه‌دهندگان می‌توانند تمامی نرم‌افزار را به‌روزرسانی کنند تا تمامی قوانین و تغییرات جدید در آن‌ها بازتاب داده شود.


هاردفورک‌ها با تمام فراز و نشیب‌ها نشان داده‌اند که برای جامعه‌ی کریپتو مفید هستند. ارزهای دیجیتال با هاردفورک‌ها پیوند خورده‌اند، اگر فلسفه هاردفورک‌های مختلف را درک و بررسی نمایید، متوجه می‌شوید که جامعه رمز ارزها به نحوی عهده‌دار ارزیابی خودش است.


در اینجا توصیه‌ای مبنی بر سرمایه گذاری کردن یا نکردن نداریم، بلکه مواردی است که باید بخاطر بسپارید. انتخاب اینکه چه اقدامی انجام دهید فقط با خود شماست و ما همیشه به شما توصیه می‌کنیم که تحقیقات و مطالعات خود را تا جایی که امکان دارد تکمیل کنید.


اگر از تأثیری که یک فورک بر روی ارز دیجیتالی که در حال حاضر در دست دارید می‌ترسید، ممکن است بهترین تصمیم شما فروختن آن رمز ارز باشد تا همه چیز دوباره تثبیت شود. ولی اگر چنانچه احساس می‌کنید که یک فورکِ رمز ارز، چه سخت و چه نرم، جامعه آن رمز ارز را بهبود می‌بخشد و مایل هستید کمی ریسک کنید، پس یک اقدام نیز می‌تواند نگه داشتن یا افزودن مقداری از آن ارز دیجیتال به کیف پول‌تان باشد.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.