2021/10/16
۱۴۰۰ شنبه ۲۴ مهر
تغییر روند عرضه اولیه‌ها بعید به نظر می‌رسد
مدیر عامل بورس تهران؛

تغییر روند عرضه اولیه‌ها بعید به نظر می‌رسد

بعید به نظر می‌رسد که بورس تهران شیوه عرضه برای عرضه اولیه‌ها را تغییر دهد.

تنخواه- علی صحرایی مدیر عامل بورس تهران در خصوص عرضه اولیه "فسبزوار" در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: شرکت فولاد سبزوار یکی از فعال‌ترین شرکت‌ها در حوزه‌ صنایع معدنی کشور است. امروز به عنوان ۵۸۹ شرکت ۱۵ درصد از سهام این شرکت در بورس تهران عرضه شد. ارزش کل شرکت ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و ارزش معاملات امروز آن نیز یک هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان است.


او در پاسخ به این پرسش که بورس تهران نیز مانند فرابورس برنامه‌ای در جهت تغییر شیوه عرضه، عرضه اولیه‌ها دارد یا خیر؟، گفت: از لحاظ بنیادی شرکت‌هایی که وارد بورس تهران می‌شوند، شرکت‌های با ریسک کم هستند و شیوه عرضه ترکیبی و سایر روش‌ها برای شرکت‌های با ریسک بالا و شرکت‌های پروژه‌ای که آینده‌ شرکت هایشان با سیکل‌های اقتصادی ابهام بسیار بالایی دارد، صورت می‌گیرد.


او بیان کرد: بعید به نظر می‌رسد که بورس تهران شیوه عرضه برای عرضه اولیه‌ها را تغییر دهد، زیرا شرکت‌های بزرگ و بنیادی در بورس پذیرش می‌شوند و روش عرضه برای عرضه اولیه‌ها در بورس، «بوک بیلدینگ» است. بورس تهران در قیمت گذاری نیز دقت و وسواس لازم را به خرج می‌دهد.

 

صحرایی در خصوص لغو خرید خودکار عرضه اولیه ها اظهار کرد: رابطه  بین سرمایه گذار و کارگزاری رابطه تعریف شده ای است. برخی کارگزاری ها اقدام به خرید عرضه اولیه به صورت اتوماتیک برای سرمایه گذار می کنند اما از لحاظ حقوقی باید مشتری درخواست داده باشد.


مدیر عامل بورس تهران در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه، وزیر اقتصاد چه اولویت هایی را باید در دستور کار خود برای بازار سرمایه قرار دهند؟، گفت: اولویت های بازار سرمایه، شفافیت حداکثری، ایجاد نقدشوندگی، اعتمادسازی در بازار و کمک به تامین مالی در حوزه تولید و هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه هستند. این موارد باید در دستور کار وزیر اقتصاد باشد که البته به این موارد نیز اشاره کرده بودند.


صحرایی در پاسخ به این پرسش که، علت تغییر ساعت معاملات صندوق های ETF چیست؟، اظهار کرد: ساعات معاملاتی بورس ایران در دنیا به واسطه محدودیت های فنی کمترین است و تغییر ساعت صندوق های ETF بنا بر تقاضای مردم بوده است. بنابراین فرصت بیشتری در جهت معاملات افراد ایجاد کردیم.


انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.