2021/12/03
۱۴۰۰ جمعه ۱۲ آذر
رشد ۴۷ درصدی تسهیلات بانکی نسبت به سال گذشته
بانک مرکزی اعلام کرد؛

رشد ۴۷ درصدی تسهیلات بانکی نسبت به سال گذشته

در این گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری به تفکیک استان‌ها در پایان خرداد ماه ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار گرفته است.

تنخواه- مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۴ هزار و ۳۱۴ میلیارد تومان گردیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل یک هزار و ۳۸۲ هزار میلیارد تومان بالغ بر ۴۷.۱ درصد و نسبت به پایان سال قبل میزان ۱۱.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.


بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران به مبلغ ۲ هزار و ۳۷۹ هزار میلیارد تومان و کمترین مبلغ مربوط به استان کهکیلویه و بویر احمد معادل ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.


افزایش بیش از ۴۷ درصدی تسهیلات نسبت به سال گذشته


مانده کل تسهیلات بالغ بر ۳ هزار و ۱۷۴ میلیارد تومان است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل یک هزار و ۱۰۵ میلیارد تومان معادل ۵۳.۴ درصد و نسبت به پایان سال قبل ۳۸۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان معادل ۱۳.۷ افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده  ۲ هزار و ۸۶ میلیارد تومان و کمترین مبلغ مربوط به استان کهکیلویه و بویر احمد معادل ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است.


افزایش بیش از ۴۷ درصدی تسهیلات نسبت به سال گذشته
 
  
لازم به ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی ۸۱/۵ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۳.۷ و ۱.۳ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد. نسبت‌های یاد شده در استان تهران ۹۵.۸ درصد و استان کهکیلویه و بویراحمد ۱۰.۵۸ درصد است.


همچنین یکی از علت‌های مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آن‌ها از طریق شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.


انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.