2021/12/03
۱۴۰۰ جمعه ۱۲ آذر
بورس کالا جایگاه ویژه ای دارد
عضو کمیسیون عمران مجلس:

بورس کالا جایگاه ویژه ای دارد

در طرح جهش تولید مسکن بر لزوم بهره گیری از مکانیسم بورس کالا در تامین نیاز مصالح ساختمانی از جمله فولاد و سیمان تاکید شده است که تنها راه برای جلوگیری از فساد و مبادلات شفاف در این بخش نیز بورس کالاست؛ این فرآیند یعنی انجام مبادلات سیمان و فولاد در بورس که در قانون جهش تولید آمده است، از سوی مجلس یازدهم و کمیسیون عمران مجلس پیگیری می شود.

تنخواه- علیرضا پاک‌ فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه در فرآیند اجرای جهش تولید مسکن قطعا دولت باید نظارت دقیق داشته باشد گفت: بورس کالا بستری شفاف برای مبادلات کالاست و دولت نیز به منظور رصد معاملات مختلف نیازمند شفافیت اطلاعات است، از این رو امکان نظارت تنها در بسترهایی چون بازار سرمایه فراهم است و در بازار آزاد و شیوه های سنتی معاملات به دلیل عدم شفافیت امکان نظارت مطلوبی وجود ندارد.  


وی افزود: خوشبختانه با  عرضه سیمان در بورس کالا  و رها شدن این صنعت از قیمت گذاری دستوری، برخلاف مقاومت عده ای از فعالان این بازار، هیچ مشکلی در عرضه کامل این محصول در بورس کالا به وجود نیامد و در ادامه با رفع مشکل قطعی برق کارخانه ها، شرایط تولید و بازار سیمان به ثبات رسید.


این نماینده مجلس با بیان اینکه بازار فولاد نیز نیاز به ساماندهی دارد، تصریح کرد: عرضه کامل فولاد در بورس کالا از اقدامات مورد نظر کمیسیون عمران مجلس است چراکه فولاد نقش بسزایی در تولید مسکن ایفا می‌کند و در طرح جهش تولید مسکن هم به موضوع  مواد اولیه ساخت مسکن و عرضه آن در بورس کالا  اشاره شده است.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.