2022/01/25
۱۴۰۰ سه شنبه ۵ بهمن
اغلب کشورهای منطقه مشکل تورم را حل کرده‌اند
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران :

اغلب کشورهای منطقه مشکل تورم را حل کرده‌اند

شرط تحقق این پیش بینی این است که بدانیم دولت برای کسری بودجه چه خواهد کرد.

تنخواه- سعید اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در پنل روش‌های نوین تامین مالی از طریق بازار سرمایه که در حاشیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه برگزار شد با تاکید بر اینکه پیش‌بینی پذیری اقتصاد ایران مطلوب نیست اظهارداشت: اقتصاد ایران در تنگنای طولانی مدت قرار گرفته است و طی چهار دهه گذشته فرصت‌های زیادی را از دست داده است. 


وی با بیان اینکه ایران جزو معدود اقتصادهای دنیا است که نتوانسته تورم خود را حل کند، گفت: کشورهای منطقه که حتی دولتی مستقر و بانک مرکزی نداشته‌اند با تورمی به این شدت مواجه نیستند و اکثرا تورم‌های شدید طی دو یا سه سال برطرف شده است. 


دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با تاکید بر اینکه ایران تقریبا چهار دهه درگیر تورم بوده است و تورم در ایران ساختار یافته شده است، گفت: درواقع با کسب و کارهایی مواجه هستیم که معتاد تورم هستند. گاهی اوقات و در برخی از دولت‌ها که تورم به دلایل مختلفی کاهش پیدا می‌کند شاهد این هستیم که بانک‌ها با مشکل مواجه می‌شوند.


بیدگلی با بیان اینکه سطح نرخ بهره در کشور بالا است و توجه به بهره‌وری در درجه چندم قرار دارد اظهار کرد: یکی از علل تورم این است که طی سال‌های گذشته نتوانستیم نرخ رشد نقدینگی را کنترل کنیم. همچنین حل مشکل کسری بودجه را طی سال‌های گذشته تمرین نکردیم. در حالیکه دولت با هزینه‌هایی روبرو است که توان کنترل آنها را ندارد. 


وی ادامه داد: البته این مشکلات بدون راه حل نیست اما برای رفع آنها باید بدانیم می‌توانیم فرصتی چند ساله را از شهروندان بگیریم. 


دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در ادامه با بیان اینکه پیش بینی می‌شود میزان تورم در سال آینده به کمتر از 30 درصد و به حدود 27 تا 29.5 درصد برسد اظهار کرد: البته شرط تحقق این پیش بینی این است که بدانیم دولت برای کسری بودجه چه خواهد کرد؟ چرا که تصمیمات بودجه‌ای دولت تاثیرات زیادی روی بازارها می‌گذارد. 


بیدگلی با بیان اینکه ظرفیت بازارهای مالی در ایران از نظر تعداد و نفوذ افزایش زیادی پیدا کرده است، گفت: فکر می‌کردیم توسعه بازار سرمایه به برخی مسائل مانند کنترل قیمت‌گذاری دستوری پایان بدهد. باید به این نکته توجه کرد که سپردن بسیاری از سازوکارها به بازار می‌تواند در برخی بخش‌ها راهگشا باشد.


وی در ادامه با تاکید بر اینکه طی چهار دهه گذشته نتوانستیم برخی متغیرهای اقتصادی را کنترل کنیم، گفت: تصمیمات اقتصادی کوتاه مدت هستند و جریان نقدینگی از این بازار به آن بازار در حال حرکت است.


دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران ادامه داد: طراحی ابزارهایی که سرمایه‌گذار را از نوسانات اقتصادی مصون کند به اینکه سیاستگذار تصمیمات خود را بهبود ببخشد کمک می‌کند. مسلما انتظار نمی‌رود راه حل‌ها بدون درد باشد. برای مثال در حوزه حذف یارانه‌های انرژی پیشنهادات زیادی شده اما نهایتا تصمیم درستی گرفته نشده است. همچنان ارز 4200 تومانی و قیمت‌گذاری دستوری طرفدار دارد و کار تصمیم گیر پیچیده است. 

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.