2022/01/25
۱۴۰۰ سه شنبه ۵ بهمن
سودهای مازاد پرداختی را چگونه از بانک پس بگیریم؟

سودهای مازاد پرداختی را چگونه از بانک پس بگیریم؟

وزارت اقتصاد در پی دستور خاندوزی مبنی بر استرداد سود مازاد توسط بانک ها، ۱۴ دی در بخشنامه‌ای بانک‌ها را در ۵ مورد ملزم به استرداد سود مازاد کرده است

تنخواه- وزیر اقتصاد احسان خاندوزی گفت: اخذ نرخ سود تسهیلات بالای نرخ مصوب شورای پول و اعتبار در تمامی بانک‌ها متوقف شود و اخذ سود‌های بیشتری هم که در گذشته اتفاق افتاده است باید بازگردانده شوند.


شورای پول و اعتبار در هشتم تیر سال ۹۵  نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و همچنین نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک یا مؤسسات اعتباری و مشتری را حداکثر معادل ۱۸ درصد تعیین کرد.


همچنین نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه‌گذاری معادل ۱۵ درصد و برای سایر تسهیلات معادل ۱۸ درصد تعیین شد. این مصوبه از تاریخ ۱۳۹۵.۴.۱۶ لازم‌الاجرا بوده است.


بانک مرکزی در بخشنامه‌ای نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار را سالیانه  بین ۱۰ تا ۱۸ درصد تعیین کرد و بانک‌ها را الزام به اجرایی کردن این قانون کرد؛ اما طبق گزارشاتی که به وزیر اقتصاد رسیده و بررسی هایی که صورت گرفته است، بسیاری از بانک‌ها علیرغم این تاکیدات، از مشتریان خود سود مازاد دریافت کردند.

انتهای پیام 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.