2022/01/25
۱۴۰۰ سه شنبه ۵ بهمن
بورس در تب فقدان نقدینگی

بورس در تب فقدان نقدینگی

در حالی که همه کارشناسان متفق القول معتقدند سهام در بورس از ارزندگی برخوردار هستند اما این روزها خبری از نقدینگی در بازار سرمایه نیست.

تنخواه- بورس روزهای خوبی را سپری نمی‌کند و اتفاقات و ناامیدی سهامداران موجب شده تا بازار سرمایه روزهای پرنوسانی را طی کند.


وضعیت بورس طی هفته گذشته به حدی بغرنج بود که شاخص فقط یک روز در مسیر رشد قرار گرفت تا کمتر سهامداری به ثبات در این بازار دلخوش باشد.


بورس اوراق بهادار تهران نخستین روز هفته کاری گذشته را با روند منفی آغاز کرد به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش ۷۵۱ واحد در پله یک میلیون و ۳۶۲ هزار و ۳۴۴ واحد ایستاد و ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۴۶۰ هزار میلیارد ریال رسید.


بازار سرمایه دومین روزکاری را نیز در مدار نزولی پی گرفت به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل با کاهش ۲۵ هزار و ۶۷۹ واحد در رقم یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۷۷۸ واحد متوقف شد. ارزش بازار در این روز به بیش از ۵ میلیون و ۳۵۷ هزار میلیارد تومان رسید.


در ادامه ریزش شاخص بورس، روز دوشنبه نیز شاخص تحت تاثیر نتایج مذاکرات هسته ای و چشم انداز کاهش نرخ دلار، اُفت ۴ هزار و ۱۸۰ واحدی را ثبت کند و در پله یک میلیون و ۳۳۲ هزار و ۶۴۰ واحد قرار گرفت. ارزش بازار در این روز به بیش از ۵ میلیون و ۳۴۱ هزار میلیارد تومان رسید.


اما روز سه‌شنبه بازار سرمایه به روند نزولی خود پایان داد و شاخص کل در پایان معاملات با رشد یک هزار و ۹۲۸ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۳۴ هزار و ۶۸۳ واحد رسید در این روز ارزش بازار به بیش از ۵ میلیون و ۳۴۹ هزار میلیارد تومان رسید.


روز چهارشنبه که به عنوان آخرین روز کاری بورس محسوب می شود شاخص عقب گرد داشت، به گونه‌ای که شاخص کل بورس در پایان معاملات با اُفت ۴۲۰ واحدی در رقم یک میلیون و ۳۳۴ هزار و ۲۸۳واحدی ایستاد.ارزش بازار در این روز به بیش از ۵ میلیون و ۳۴۷ هزار میلیارد تومان رسید.


بازار در بلاتکلیفی به سر می‌برد


امیر رضایی تحلیل گر بازار سرمایه گفت: مشکلات کوچک در بازار سهام در کنار دیگر مشکلات بازار مانند عدم وجود نقدینگی، عدم اعتماد، نرخ دلار و بهره موجب می‌شود بازار همچنان در بلاتکلیفی به سر ببرد و نتواند تصمیمات درستی بگیرد»‌.


وی می‌افزاید«قطعا بازار سهام ارزندگی خود را دارد و اکثر نمادها در کف قیمتی قرار دارند اما شرایط بازار به گونه‌ای است که هیچ خبر مثبتی واکنش نشان نمی‌دهد و وزن کمی به اخبار مثبت می‌دهد».


رضایی به انتشار گزارشات ۹ ماهه شرکت‌ها اشاره کرد و بیان می‌کند« خیلی از فعالان بازار منتظر اخبار مثبت و انتشار گزارشات ۹ ماهه شرکت ها هستند و می‌گویند با انتشار این گزارش‌ها احتمال توجه به بازار بیشتر خواهد شد اما ایا با انتشار گزارشات ۳ ماهه و۶ ماهه بازار روند صعودی به خود گرفت؟».


کارشناس بازار سرمایه می‌گوید« مذاکرات چه به نتیجه برسد و چه نرسد همواره دو گروه دلاری و ریالی تحت تاثیر این اخبار هستند اما در حال حاضر می بینیم که واقعا نتایج مذاکرات نیز انقدر تاثیر گسترده بر بازار نداشت و با شایعه احتمال توافق فقط یک روز گروه بانکی و خودرویی مثبت شدند».


نبود پول کافی در بازار

محمدحسین کیانی، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه نیز گفت: «اصلی ترین مشکل بورس نبود پول کافی در بازار و پایدار نبودن مثبت ها است».
وی بیان می‌کند« هنوز به نظر می رسد بازار خالی از فروشنده نشده است و همچنان شاهد منفی شدن تراز پول حقیقی در بازار می باشیم اما تقریبا تمامی تحلیلگران بازار بر این باورند که قیمت های فعلی مخصوصا در صنایع شاخص ساز بازار ارزنده و کف قیمتی است».

کارشناس بازار سرمایه ادامه می‌دهد«کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: شاید کمتر زمانی بوده است که حتی در صنایع کوچک و متوسط بازار هم شاهد نسبت قیمت به درآمد (P/E) زیر ۶ الی ۷ باشیم. اما ترس از ریزش های ۱ سال اخیر همچنان در دل سهامداران باقی مانده است».


انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.