2022/07/01
۱۴۰۱ جمعه ۱۰ تير
چگونه از نقد شدن یک «چک» مطمئن شویم؟

چگونه از نقد شدن یک «چک» مطمئن شویم؟

دریافت‌کنندگان چک‌های بنفش رنگ جدید که ثبت آن‌ها در سامانه صیاد الزامی است، از راه‌های مختلفی می‌توانند نسبت به وضعیت اعتباری صادرکننده چک به لحاظ سابقه چک برگشتی مطلع شوند و برای دریافت آن چک تصمیم بگیرند.

تنخواه- با اجرای قانون جدید چک از اوایل سال گذشته و توزیع دسته چک‌های جدید در شبکه بانکی، ثبت و نقل و انتقال چک‌های بنفش رنگ در سامانه صیاد اجباری شد.


در پی این امر، دریافت کنندگان چک‌های جدید نباید بدون مطلع شدن از ثبت این چک‌ها در سامانه صیاد، آن‌ها را دریافت کنند و برای اینکه به این افراد اطمینان خاطر داده شود که صادرکننده چک اعتبار لازم را دارد، امکان استعلام سوابق اعتباری صادرکنندگان چک برای عموم مردم فراهم شده است.  


یک روش برای حاصل کردن اطمینان از اینکه صادرکننده چک در شبکه بانکی فرد معتبری است، ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی از طریق برنامک‌های موبایلی، وب سایت بانک مرکزی و یا سامانه استعلام پیامکی ۷۰۱۷۰۱ است تا بدین طریق از وضعیت اعتباری صادر کننده چک به لحاظ سابقه چک برگشتی مطلع شوند.


در این روش،  دریافت کننده چک با پنج رنگ متفاوت از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مواجه می‌شود که وضعیت سفید به این معناست که صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا در صورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.


وضعیت زرد به معنای داشتن یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ پنج میلیون تومان تعهد برگشتی است. وضعیت نارنجی نیز نشان می‌دهد که صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.


علاوه بر این، وضعیت قهوه‌ای از این حکایت دارد که صادرکننده چک دارای پنج تا ۱۰ فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است. وضعیت قرمز نیز حاکی از این است که صادرکننده چک دارای بیش از ۱۰ فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.


از سوی دیگر، بانک مرکزی به تازگی از سرویس پیامکی ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ برای «ثبت»، «تایید دریافت»، «انتقال»، «استعلام» و همچنین «معرفی شماره تلفن همراه برای اطلاع از ثبت یا انتقال چک به نام فرد» رونمایی کرده که دریافت‌کنندگان چک‌های صیادی می‌توانند از وضعیت چک برگشتی، رفع سوءاثر شده و چک‌های در راه صادرکننده چک، مطلع شوند.


این استعلام، سرویسی است که صرفاً به ذینفعی که چک به نام وی ثبت شده باشد، قابل ارائه است. ذینفع چک با اخذ این استعلام از مجموع مبلغی چک‌های برگشتی در سه سال گذشته (شامل چک‌های برگشتی رفع اثر شده و نشده)، مجموع مبلغی چک‌های در راه (مجموع مبلغی چک‌هایی که ثبت و تایید شده، لیکن تسویه نشده است) متعلق به صادرکننده مطلع می‌شود.


این سرویس به ذینفع چک کمک می‌کند تا با اخذ اطلاعات شفاف از سوابق صادرکننده چک نسبت به دریافت و یا عدم دریافت چک تصمیم‌گیری کند که روش اخذ استعلام به شرح زیر است: 

از راست به چپ

*۱*۴*شناسه/کد ملی ذینفع*شناسه صیادی

چگونه از نقد شدن یک «چک» مطمئن شویم؟

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.