2022/08/20
۱۴۰۱ شنبه ۲۹ مرداد
چرا بورس امروز صعودی شد؟

چرا بورس امروز صعودی شد؟

بورس تهران امروز کار خود را با امید بیشتری نسبت به روز گذشته پشت سر گذاشت و شاخص کل بورس توانست با افزایشی اندک، بازدهی مثبت ۰.۱۸ درصدی را به ثبت برساند. این درحالی است که شاخص هم‌وزن شرایط ضعیف‌تری نسبت به شاخص کل داشت و حدود ۰.۰۳ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. این موضوع نشان می‌دهد که بازار امروز بیشتر بر وفق مراد سهام بزرگ بوده است.

تنخواه- ارزش معاملات اما همچنان پایین بود و ثبت عدد ۳۹۰۰ میلیارد تومانی از فاز احتیاط و انتظار در سهامداران خبر می‌دهد. در این میان نوسان بیش از ۵۰ درصد نمادهای بازار در محدوده صفر تابلو نیز تاییدی بر این صحبت است. خروج پول اما در ادامه روزهای گذشته ادامه داشت و امروز نیز شاهد خروج نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومانی پول کدهای حقیقی از چرخه معاملات بودیم.


با نگاهی به وضعیت بازار امروز در صنایع و سهام مختلف، مشخص است که دو عامل اصلی در صعود امروز بورس نقش بازی کرده‌اند.


بحث سفر جوزف بورل نماینده اتحادیه اروپا به تهران و افزایش امیدواری به شروع دور جدید مذاکرات و دستیابی به توافق بین ایران و کشورهای غربی، به بازار سرمایه گاردی برجامی داد و صنایعی مانند خودرویی، بانکی و حمل‌و‌نقل توانستند معاملات خوبی را پشت سر بگذارند. کاهش قیمت دلار در بازار آزاد طی روز جاری و ورود آن به کانال قیمتی ۳۰هزار تومانی نیز این موضوع را تشدید کرده است که فعالان بازار تقاضای بیشتری را به سمت صنایع داخلی روانه کنند.


مورد بعدی را می‌توان در گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها جستجو کرد. طی روزهای گذشته سیل عظیمی از گزارش‌های عملکرد خرداد ماه در سامانه کدال منتشر شده است که اغلب نشان از وضعیت مناسب شرکت‌ها در این ماه دارد. در این بین صنایع زراعی و غذایی با توجه به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تاثیر قابل توجه بر نرخ فروش، شرایط مناسبی را دنبال می‌کنند و امیدواری به افزایش سودآوری آن‌ها بالا رفته است. البته برخی از شرکت‌های کامودیتی‌محور نیز همچون فولاد و فملی با رکوردشکنی در فروش ماهانه همراه بوده‌اند اما این صنایع همچنان با نگرانی از ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی، خریدار قدرتمندی ندارند.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.