2022/08/20
۱۴۰۱ شنبه ۲۹ مرداد
رشد ترازنامه اغلب بانک‌ها متوقف شد
مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی :

رشد ترازنامه اغلب بانک‌ها متوقف شد

با رصد و پایش از سوی بانک مرکزی، رشد ترازنامه بیشتر بانک‌ها متوقف شده است.

تنخواه- میرعمادی مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی گفت: اگر بانکی مرتکب رشد مقداری ترازنامه در یک ماه بیش از حد مجاز شود، این فرصت را دارد که طی دو ماه نسبت به اصلاح روند اقدام کند؛ در غیر این صورت در پایان هر فصل، با اقدامات تنبهی مواجه خواهد شد. همچنین اگر ظرف یکسال، بانکی نتواند خود را با قوانین و مقررات منطبق کند، هیئت مدیره آن به هیئت انتظامی بانک‌ها معرفی و براساس قانون تنبیه می‌شود.


وی گفت: مهمترین محور‌های مورد بررسی در ارزیابی عملکرد بانک‌ها، میزان اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، میزان مطالبات غیرجاری بانک ها، ارزیابی بانک مرکزی تحت معیار‌های CAMELS و رعایت ضوابط و مقررات مبارزه با پولشویی است. بعد از رصد و پایش بانک‌ها و انجام اقدامات قانونی و انضباطی همچون افزایش نرخ سپرده قانونی، بانک‌های متخلف و تعیین حد مجاز رشد مقداری ترازنامه موفق به توقف روند رشد ترازنامه بانک‌ها شدیم.


مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی گفت: بانک‌ها به لحاظ شاخص‌های ثبات و سلامت دارای وضعیت‌های متفاوتی هستند و براساس مقررات پیش بینی شده در بانک مرکزی به بانک‌های دارای وضعیت شاخص ثبات و سلامت سالمتر اجازه رشد ترازی بیشتر و به بانک‌هایی که در وضعیت ناسالمتری فعالیت می‌کنند، اجازه رشد ترازی کمتری داده می‌شود.


ترازنامه بانک مرکزی ابزاری برای بررسی نقش این بانک در تعیین عرضه پول و کنترل آن است. کنترل رشد ترازنامه بانک مرکزی سبب کنترل نقدینگی در انضباط بخشی به وضعیت فعالیت‌های بانکی و هدایت آن‌ها به سمت اصلاح شاخص‌های عملکردی می‌شود.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.