2020/09/19
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور
افت شدید درآمد پتروشیمی آبادان

افت شدید درآمد پتروشیمی آبادان

شرکت پتروشیمی آبادان با نماد بورسی "شپترو" در دی ماه امسال 5.5 میلیارد تومان فروش داشت که افت 42.7 درصدی نسبت به فروش آذرماه را نشان می دهد.

تنخواه - این شرکت در دی ماه در مجموع 1120 هزار تن تولید داشت که همانند ماههای گذشته بیشترین حجم تولید مربوط به NAOH (سود سوزآور) بود. نکته قابل تامل اینکه تولید DDB (ماده اولیه پاک‌کننده‌ها)، PVC (ماده اولیه پلاستیک) این شرکت در دی ماه متوقف شد.

تولید و فروش 10 ماهه

پتروشیمی آبادان در 10 ماهه امسال در مجموع 29814 تن DDB، PVC، NAOH، EDC و سایر مواد تولید کرد و از بابت فروش آنها 154.8 میلیارد تومان درآمد داشت. بیشترین فروش مربوط به PVC و کمترین فروش نیز مربوط به DDB بوده است.

تولید و فروش 9 ماهه

این شرکت در 9 ماهه امسال در مجموع 28694 تن از مواد فوق را تولید کرد و از بابت فروش آنها 149.3 میلیارد تومان درآمد داشت. بیشترین فروش مربوط به PVC و کمترین فروش نیز مربوط به سایر مواد بوده است. با این اوصاف فروش 10 ماهه نسبت به فروش 9 ماهه رشد 3.6 درصدی را نشان می دهد.

تولید و فروش آذر

شرکت پتروشیمی آبادان در ماه آذر در مجموع 2287 تن از مواد فوق بدون EDC تولید کرد و از بابت فروش آنها 9.6 میلیارد تومان درآمد داشت. بیشترین فروش این ماه مربوط به DDB  و کمترین فروش نیز مربوط به سایر مواد بوده است.

تولید و فروش 8 ماهه

این شرکت در هشت ماهه امسال در مجموع 26407 تن DDB، PVC، NAOH، EDC و سایر مواد تولید کرد و از بابت فروش آنها 139.6 میلیارد تومان درآمد داشت. بیشترین فروش در این مدت مربوط به PVC و کمترین فروش نیز مربوط به DDB بوده است. با این اوصاف فروش 9 ماهه نسبت به فروش هشت ماهه رشد 6.9 درصدی را نشان می دهد.

تولید و فروش آبان ماه

شرکت پتروشیمی آبادان در ماه آبان در مجموع 2946 تن از مواد فوق بدون PVC تولید کرد و از بابت فروش آنها 3.6 میلیارد تومان درآمد داشت. بیشترین فروش این ماه مربوط به NAOH و کمترین فروش نیز مربوط به سایر مواد بوده است. با این اوصاف فروش آذرماه نسبت به آبان رشد 166 درصدی را نشان می دهد.

سرمایه ثبت شده شرکت پتروشیمی آبادان 352 میلیارد تومان است.

تاریخچه فعالیت

بعد از کشف نفت توسط بریتانیا و استخراج آن در ایران لزوم احداث کارخانه‌های بالا دست مبدل جهت جلوگیری از خام فروشی در کشور احساس شد و بعد از تأسیس پالایشگاه آبادان به عنوان نخستین پالایشگاه ایران و با توجه به وجود گاز فراوان همراه با نفت استخراجی و همچنین کشف میادین گازی در سال‌های بعد کشور نیاز به محصولات پتروشیمی را احساس کرد و در سال ۱۳۴۲ انستیتو نفت فرانسه از طریق سازمان برنامه و بودجه مأمور شد تا مکان‌یابی ایجاد صنایع پتروشیمی در ایران را بررسی کند؛ و با توجه به نزدیکی آبادان به میادین نفتی و همچنین وجود خط لوله‌های نفت از قبل احداث شده برای پالایشگاه آبادان و دسترسی به منابع آب شیرین دائمی به دلیل مجاورت آبادان با رودخانه اروند رود این مطالعات منجر انتخاب شهر آبادان و به تأسیس شرکت سهامی پتروشیمی آبادان با مشارکت ۷۴ سهم شرکت ملی پتروشیمی و ۲۶ سهم شرکت ب اف گودریج آمریکا شد و در سال ۱۳۴۶ به دلیل اینکه در داخل کشور هیچگونه تجربه ساخت مجمتع‌های پتروشیمی وجود نداشت عملیات ساختمانی مجتمع توسط شرکت لاماس آمریکا آغاز و تنها دو سال بعد در سال۱۳۴۸ رسما به بهره‌برداری رسید.

مجتمع پتروشیمی آبادان بعد از انقلاب 13۵۷ به فعالیت خود بدون وقفه خاصی ادامه داد اما با شروع جنگ ایران و عراق و هم‌مرز بودن شهر آبادان با کشور عراق به‌طور روزانه هدف اصابت تعداد زیادی راکت و موشکهای عراقی قرار گرفت و به‌طور کامل ویران شد. اما در سال ۱۳۶۷ پس از پایان جنگ عملیات بازسازی پتروشیمی آبادان آغاز شد و مهندسان متخصص مجتمع توانستند آن را مجددا راه اندازی و وارد چرخه تولید کشور کنند. در حال حاضر مهمترین محصول تولیدی این پتروشیمی پی وی سی است که تولید این محصول در سال ۱۳۸۴ به حدود ۶۰۰۰۰ تن افزایش یافت و با توجه به سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی مدیران این مجتمع جهت توسعه و گسترش آن و رسیدن به تولید سالانه ۱۱۰۰۰۰ تن پی وی سی جز اهداف طرح توسعه مجتمع در طی چند سال آینده است.

شرکت سرمایه گذاری نفت وگاز پتروشیمی تامین(سهامی عام) و شرکت پتروشیمی غدیر(سهامی عام) از جمله سهامداران شرکت پتروشیمی آبادان به شمار می روند.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.