2020/08/15
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد
بانک صادرات همچنان روی نوار زیاندهی!

بانک صادرات همچنان روی نوار زیاندهی!

بانک صادرات ایران با نماد بورسی "وبصادر" در دی ماه امسال 1225.7 میلیارد تومان از بابت تسهیلات اعطایی کسب درآمد و همچنین 1489.2 میلیارد تومان بابت سپرده‌های سرمایه گذاری سود پرداخت کرد که با این حساب می توان گفت در اولین ماه زمستان 263.5 میلیارد تومان از این محل زیاندهی داشته است.

تنخواه - عملکرد دی ماه بانک صادرات در حالی است که این بانک در آذرماه امسال از این محل 192.8 میلیارد تومان، در آبان ماه 326.6 میلیارد تومان و در مهرماه 106.9 میلیارد تومان زیاندهی داشته است.

عملکرد 10 ماهه

این بانک در 10 ماهه امسال از بابت تسهیلات اعطایی 11197.7 میلیارد تومان درآمد کسب و 13082.4 میلیارد تومان بابت سپرده‌ها سود پرداخت کرد که با این اوصاف می توان گفت در این مدت حدود 1885 میلیارد تومان زیان دیده است. لازم به توضیح است که بانک صادرات در 9 ماهه امسال حدود 1621 میلیارد تومان و در هشت ماهه امسال 1428 میلیارد تومان از این بابت زیاندهی داشته است.

در 10 ماهه امسال بیشترین درآمد این بانک از تسهیلات اعطایی مربوط به تسهیلات فروش اقساطی (2797.3 میلیارد تومان) و کمترین درآمد نیز مربوط به تسهیلات اجاره به شرط تملیک (31.7 میلیارد تومان) بوده است. بیشترین سود پرداختی نیز مربوط به سپرده‌های بلند مدت یک ساله (4706.8 میلیارد تومان) بوده است.
البته این بانک اعلام نکرده که چند درصد از درآمد حاصله خالص بوده تا بتوان به طور دقیق میزان ضررش را محاسبه کرد.

لازم به توضیح است که بانک صادرات در 10 ماهه امسال بابت سپرده‌های قرض‌الحسنه سودی پرداخت نکرده است. این بانک در این مدت از بابت اعطای وام قرض الحسنه 387 میلیارد تومان درآمد داشته است.

این بانک در 10 ماهه امسال بابت سپرده های بلندمدت دو ساله و سه ساله هیچ سودی پرداخت نکرد و به سپرده های بلندمدت چهار ساله نیز فقط 55.7 میلیون تومان سود داد.

عملکرد دی ماه

زیاندهی 263.5 میلیارد تومانی بانک صادرات در اولین ماه زمستان در حالی بوده که بیشترین درآمد آن از تسهیلات اعطایی مربوط به وامهای مختلف (نزدیک به 345 میلیارد تومان) و مشارکت مدنی یا همان قراردادهای مشارکتی (272.5 میلیارد تومان) و کمترین درآمد نیز مربوط به تسهیلات ارزی (بدون سود) و اجاره به شرط تملیک (1.1 میلیارد تومان) بوده است. بیشترین سود پرداختی نیز مربوط به سپرده‌های بلند مدت یک ساله (517 میلیارد تومان) بوده است.

سرمایه ثبت شده بانک صادرات ایران بیش از 17535 میلیارد تومان است. 

تاریخچه فعالیت

بانک صادرات ایران در شهریور سال ۱۳۳۱ در تهران راه‌اندازی شد. این بانک در ابتدا به نام بانک صادرات و معادن در آبان همان سال، در پی افتتاح اولین شعبه به صورت رسمی شروع به کار کرد. در سال ۱۳۴۲ نام آن به‌ بانک صادرات ایران تغییر یافت و در سال ۱۳۵۸ پیرو مصوبه شورای انقلاب اسلامی، ملی شد. در سال ۱۳۸۷، بانک صادرات از یک شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام تغییر شکل یافت و در پی آن، سهام بانک در سال ۱۳۸۸ در بازار بورس اوراق بهادار تهران به صورت عمومی عرضه شد.

شرکت کارگزاری سهام عدالت (40 درصد)، دولت (18.3 درصد)، شرکت سرمایه گذاری خوارزمی (حدود 4 درصد) و شرکت خدمات پشتیبانی مهر (2.8 درصد) از جمله سهامداران بانک صادرات ایران به شمار می آیند.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.