2020/03/30
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ فروردين
عملیات بازار باز چیست؟

عملیات بازار باز چیست؟

عملیات بازار باز در سال 1922 در نظام پولی ایالات متحده و بصورت کاملا تصادقی کشف شد که بزرگترین تحول در سیستم‌ بانکداری مرکزی این کشور بود چون سیستم فدرال رزرو را از یک نهاد منفعل (passive) به یک نهاد فعال (active) در امر سیاستگذاری پولی تبدیل کرد.

تنخواه - ایالات متحده بعد از جنگ جهانی اول، از رکود اقتصادی سختی رنج می‌برد. بنابراین بانک‌های فدرال رزرو منطقه‌ای نگران آن بودند که نتوانند هزینه‌های خود را پوشش دهند. از این رو برای بهبود موقعیت درآمدی خویش در نیمه اول سال 1922 اقدام به خرید اوراق بدهی دولتی نمودند. منابع دریافتی از بانک‌های فدرال رزرو منطقه‌ای توسط فروشندگان اوراق مذکور در بانک‌های تجاری سپرده‌گذاری شد و سبب متورم شدن ذخایر این بانک‌ها‌ در سراسر ایالات متحده شد. مقامات سیستم فدرال رزرو خیلی زود متوجه شدند که خرید اوراق بدهی دولتی توسط آنها، بر شرایط اعطای اعتبار در سراسر کشور تأثیر گذاشته و وام دهی را تسهیل کرده است. بدین ترتیب عملیات بازار باز بعنوان ابزار اصلی اعمال سیاست پولی توسط فدرال رزرو متولد شد.
انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.