2020/08/15
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد
افت 5درصدی درآمد

افت 5درصدی درآمد "بورس کالا"

شرکت بورس کالای ایران با نماد بورسی " کالا (بورس کالای ایران)" در دی ماه امسال نزدیک به 13 میلیارد تومان درآمد داشت که نزدیک به 12.7 میلیارد آن مربوط به کارمزد معاملات بود. این شرکت در نخستین ماه زمستان 123 میلیون تومان از بابت حق پذیرش کالا و انبارها، 72 میلیون تومان از بابت حق عضویت کارگزاران و 50 میلیون تومان از بابت حق درج کالای عرضه شده درآمد داشت.

تنخواه- درآمد دی ماه بورس کالا نسبت به ماه آذر افت پنج درصدی داشته است.

درآمد 10 ماهه

درآمد 10 ماهه شرکت بورس کالای ایران 110 میلیارد تومان بوده که 105 میلیارد آن از بابت کارمزد معاملات بوده است. کمترین درآمد طی این مدت نیز مربوط به حق عضویت کارگزاران با 715 میلیون تومان بوده است.

درآمد آذرماه

شرکت بورس کالای ایران در سومین ماه پاییز 13.6 میلیارد تومان درآمد داشته که 13.1 میلیارد آن مربوط به کارمزد معاملات بوده است. مابه التفاوت این مبلغ (حدود 500 میلیون تومان) نیز مربوط به درآمد حق پذیرش کالا و انبارها، حق عضویت کارگزاران و حق درج کالای عرضه شده بوده است.

درآمد آذرماه این شرکت نسبت به ماه آبان رشد 23.6 درصدی داشته است.

درآمد 9 ماهه

شرکت بورس کالای ایران در 9 ماهه امسال 97.1 میلیارد تومان درآمد داشت که نزدیک به 93 میلیارد آن مربوط به کارمزد معاملات بوده است. کمترین درآمد طی این مدت نیز مربوط به حق پذیرش کالا و انبارها با 604 میلیون تومان بوده است.

با توجه به درآمد 96.6 میلیارد تومانی شرکت بورس کالا در سال گذشته (1397) می توان گفت که این شرکت در 9 ماهه امسال توانسته از کل درآمد سال گذشته عبور کند.

درآمد آبان ماه

شرکت بورس کالای ایران در دومین ماه پاییز 11 میلیارد تومان درآمد داشت که 10.8 میلیارد آن مربوط به کارمزد معاملات بوده است. مابه التفاوت این مبلغ (حدود 200 میلیون تومان) نیز مربوط به درآمد حق پذیرش کالا و انبارها، حق عضویت کارگزاران و حق درج کالای عرضه شده بوده است.

درآمد 8 ماهه

شرکت بورس کالای ایران در هشت ماهه امسال 83.5 میلیارد تومان درآمد داشت که 79.8 میلیارد آن مربوط به کارمزد معاملات بوده است. کمترین درآمد طی این مدت نیز مربوط به حق پذیرش کالا و انبارها با 545 میلیون تومان بوده است.

سرمایه ثبت شده شرکت بورس کالای ایران 186 میلیارد تومان است. البته هیات مدیره این شرکت در اوایل دی ماه پیشنهاد افزایش سرمایه این شرکت به 250 میلیارد تومان را مطرح کرده که تحقق آن منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده است.

ترکیب هیات‌مدیره

فولاد مبارکه اصفهان، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، بانک آینده و شرکت تامین سرمایه تمدن اعضای حقوقی هیات مدیره شرکت بورس کالا را تشکیل می دهند.

تاریخچه فعالیت

در راستای تحقق اهداف برنامه سوم و چهارم توسعه که مطابق با آن‌ها شورای عالی بورس موظف به راه‌اندازی و گسترش بورس‌های کالایی در ایران شناخته شده بود، بورس فلزات در شهریور ۱۳۸۲ (نخستین بورس کالایی در ایران) و بورس کالای کشاورزی در شهریور ۱۳۸۳ آغاز به فعالیت کردند. بر مبنای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و با تصویب شورای عالی بورس، شرکت بورس کالای ایران در آذر ۱۳۸۵ با درهم آمیختن بورس فلزات و بورس کالای کشاورزی تشکیل شد و پس از پذیره‌نویسی و برگزاری مجمع عمومی، از مهر ۱۳۸۶ کار خود را زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرد.

بورس کالا، بازار منسجمی است که تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالای خود را عرضه می‌کنند و کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان بورس کالا، به خریداران عرضه می‌شود.

در بورس کالا معمولاً کالاهای خام و فرآوری نشده مانند فلزات، پنبه، گندم، برنج و... دادوستد می‌شوند. یکی از مزایای بورس کالا، حضور نهادهای نظارتی و تنظیم‌کننده بازار است که تمامی تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و تجار کالا با حضور این نهادها، از مزایای قوانین و مقررات حاکم بر بورس برخوردار می‌شوند.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.