2020/08/15
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد
رشد 30درصدی سود بانک خاورمیانه

رشد 30درصدی سود بانک خاورمیانه

بانک خاورمیانه با نماد بورسی "وخاور" در دی ماه امسال 187.6 میلیارد تومان از بابت تسهیلات اعطایی کسب درآمد و 96.4 میلیارد تومان بابت سپرده‌های سرمایه گذاری سود پرداخت کرد که با این حساب می توان گفت در اولین ماه زمستان 91.2 میلیارد تومان از این محل سودآوری داشته است.

تنخواه- درآمد دی ماه این بانک نسبت به ماه آذر (70 میلیارد تومان) رشد 30 درصدی داشته است.

عملکرد 10 ماهه

بانک خاورمیانه در 10 ماهه امسال از بابت تسهیلات اعطایی 1346.6 میلیارد تومان درآمد کسب و 775.4 میلیارد تومان بابت سپرده‌ها سود پرداخت کرد که با این اوصاف می توان گفت در این مدت حدود 571 میلیارد تومان سودآوری داشته است. لازم به توضیح است که این بانک در 9 ماهه امسال 480 میلیارد تومان و در هشت ماهه امسال 409.5 میلیارد تومان از این بابت سودآوری داشته است.

در 10 ماهه امسال بیشترین درآمد بانک خاورمیانه از تسهیلات اعطایی مربوط به تسهیلات مختلف (741.7 میلیارد تومان) و فروش اقساطی (237.3 میلیارد تومان) و کمترین درآمد نیز مربوط به تسهیلات قرض الحسنه (600 هزار تومان) بوده است. بیشترین سود پرداختی نیز مربوط به سپرده‌های بلند مدت یک ساله (468 میلیارد تومان) بوده است.
البته این بانک اعلام نکرده که چند درصد از درآمد حاصله خالص بوده تا بتوان به طور دقیق میزان سودش را محاسبه کرد.

لازم به توضیح است که بانک خاورمیانه در 10 ماهه امسال بابت سپرده‌های قرض‌الحسنه سودی پرداخت نکرده است. این بانک در این مدت از بابت اعطای وام قرض الحسنه همانطور که اشاره شد 600 هزار تومان درآمد داشته است.

این بانک در 10 ماهه امسال بابت سپرده های کوتاه مدت ویژه و بلند مدت دو تا چهارساله هیچ سودی پرداخت نکرد.

عملکرد دی ماه

سودآوری 187.6 میلیارد تومانی بانک خاورمیانه در اولین ماه زمستان در حالی بوده که بیشترین درآمد آن از تسهیلات اعطایی مربوط به وامهای مختلف (108.2 میلیارد تومان) و فروش اقساطی (26.2 میلیارد تومان) و کمترین درآمد نیز مربوط به تسهیلات قرض الحسنه (100 هزار تومان) بوده است. بیشترین سود پرداختی نیز مربوط به سپرده‌های بلند مدت یک ساله (59.8 میلیارد تومان) بوده است.

سرمایه ثبت شده بانک خاورمیانه 1000 میلیارد تومان است. 

تاریخچه فعالیت

بانک خاورمیانه در سال ۱۳۹۱ به عنوان هجدهمین بانک خصوصی ایران تأسیس شد. نماد معاملاتی این بانک در اسفند ۱۳۹۳ در بازار بورس تهران گشایش یافت. جهت‌گیری کلی بانک خاورمیانه در راستای ارائه خدمات و تسهیلات به شرکت‌های کلان و خاص است.

هیئت مؤسس این بانک در نیمه دوم سال ۱۳۸۷ برنامه عملیاتی خود را برای تأسیس بانک خاورمیانه آغاز کرد. پس از کسب مجوزهای لازم از شورای پول و اعتبار و پذیره‌نویسی عمومی، در خرداد ۱۳۹۱ پذیره‌نویسی تکمیل و سرمایه اولیه بانک به میزان 400 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی و حقوقی تأمین شد. سپس در مهر ۱۳۹۱، جلسه مجمع عمومی مؤسس آن برگزار شد و ضمن تأیید اساسنامه و صورت‌های مالی، اعضای هیئت مدیره توسط سهامداران انتخاب و فعالیت بانک خاورمیانه به صورت رسمی آغاز شد. سهام بانک در دی ماه سال ۱۳۹۱ در فرابورس عرضه و از ۲۵ اسفند 13۹۳، سهام آن وارد بازار بورس تهران شد.   

شرکت کارگزاری بانک خاورمیانه، شرکت بیمه زندگی خاورمیانه، شرکت خدمات ارزی و صرافی خاورمیانه و شرکت فن‏آوری اطلاعات داده‌پردازان سیمای آفتاب از شرکتهای زیرمجموعه بانک خاورمیانه به حساب می آیند.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.