2020/06/01
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد
سودآوری 25 میلیاردی بانک سینا در اسفندماه

سودآوری 25 میلیاردی بانک سینا در اسفندماه

بانک سینا با نماد بورسی "وسینا" در اسفند پارسال 191.6 میلیارد تومان از بابت تسهیلات اعطایی کسب درآمد و همچنین 166.3 میلیارد تومان بابت سپرده‌های سرمایه گذاری سود پرداخت کرد که با این حساب می توان گفت این بانک در آخرین ماه زمستان 25.3 میلیارد تومان از این محل سودآوری داشته است.

تنخواه- بانک سینا در سال 1398 از بابت تسهیلات اعطایی 2470.2 میلیارد تومان درآمد کسب و نزدیک به 2058 میلیارد تومان بابت سپرده‌ها سود پرداخت کرد که با این اوصاف می توان گفت در سال گذشته 412.3 میلیارد تومان سودآوری داشته است.

در سال 1398 بیشترین درآمد این بانک از تسهیلات اعطایی مربوط به تسهیلات مختلف (1110 میلیارد تومان) و مشارکت مدنی یا همان قراردادهای مشارکتی (903.7 میلیارد تومان) و کمترین درآمد نیز مربوط به تسهیلات سلف (121.8 میلیون تومان) بوده است. بیشترین سود پرداختی نیز مربوط به سپرده‌های بلند مدت یک ساله (1571.1 میلیارد تومان) بوده است.

البته این بانک اعلام نکرده که چند درصد از درآمد حاصله خالص بوده تا بتوان به طور دقیق میزان سود و ضررش را محاسبه کرد.

 لازم به توضیح است که بانک سینا در سال گذشته بابت سپرده‌های قرض‌الحسنه سودی پرداخت نکرد. این بانک در این مدت از بابت اعطای وام قرض الحسنه 698.4 میلیون تومان درآمد داشت.

این بانک در سال 1398 نتوانست سپرده های کوتاه مدت ویژه، بلند مدت ارزی، قرض الحسنه پس انداز ارزی، بلندمدت سه و چهار ساله جذب کند.

عملکرد اسفند 98

 سودآوری 25.3 میلیارد تومانی بانک سینا در آخرین ماه سال گذشته در حالی بوده که بیشترین درآمد آن از تسهیلات اعطایی مربوط به مشارکت مدنی (83.4 میلیارد تومان) و کمترین درآمد نیز مربوط به تسهیلات سلف (1.5 میلیون تومان) بوده است. بیشترین سود پرداختی نیز مربوط به سپرده‌های بلند مدت یک ساله (128.6 میلیارد تومان) بوده است. سودآوری ماه اسفند بانک سینا نسبت به ماه بهمن (43.5 میلیارد تومان) افت 41.8 درصدی داشته است.

سرمایه ثبت شده بانک سینا 1000 میلیارد تومان است.

تاریخچه فعالیت

بانک سینا فعالیت خود را در سال ۱۳۶۴ با عنوان موسسه مالی واعتباری بنیاد آغاز کرد و در سال ۱۳۸۶ به بانک سینا تغییر نام داد و از سال ۱۳۸۷ با مجوز بانک مرکزی فعالیت خود را رسما شروع کرد. بانک سینا برای گرفتن مجوز فعالیت با تغییر ماهیت حقوقی، بخشی از سهام خود را در سال 1387 در بازار بورس تهران به صورت عمومی عرضه کرد. با این وجود هنوز سهامدار عمده آن بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است.

سهامداران

 بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی (65 درصد)، موسسه بنیاد علوی (7.8 درصد) و شرکت مالی و سرمایه گذاری سینا (6 درصد) از جمله سهامداران بانک سینا به شمار می روند.

هیات مدیره

محمد رضا پیشرو، غلامعباس نعمت اللهی، محمد رضا ساروخانی، قربان دانیالی، علیرضا تقدیری و سید ضیاء ایمانی (مدیرعامل) ترکیب هیات مدیره این بانک را تشکیل می دهند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.